Chór UKW na zakończenie 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

• 16 października 2018
Chór UKW na zakończenie 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, fot. archiwum Filharmonii Pomorskiej

5 października 2018 r. na zakończenie 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego na melomanów przygotowano nie lada wydarzenie – niezwykłe wykonanie IX Symfonii Beethovena.

Na koniec bydgoskiego święta muzyki na estradzie monumentalny skład wykonawców, a muzycznie - efekt mocny, wstrząsający. Podczas koncertu wystąpiły połączone chóry bydgoskich uczelni:

• Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – przygotowanie - Janusz Stanecki,
  • Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – przygotowanie - Bernard Mendlik,
  • Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy – przygotowanie - Agnieszka Sowa,
  • Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przygotowanie - Arkadiusz Kaczyński Chóru UMK.

Dziewiąta Beethovena to jeden z najsłynniejszych utworów doby oświecenia, w którym kompozytor inspiruje się humanistycznymi ideałami swej epoki. Symbolizuje je pionierska ostatnia część, tryumfalny Finał z udziałem czterech głosów solowych i chóru, napisany do słów Ody do radości Schillera, która swoim ideowym przesłaniem o równości i braterstwie ludzi uosabia poglądy samego Beethovena. Najsłynniejsza symfonia Geniusza z Bonn jawi się nie tylko jako prawdziwa „perła w koronie” jego twórczości, ale też jako arcydzieło wszech wczasów, dla wielu to „kolejny dowód na istnienie i działanie Universum”, fascynacja którym trwa do dzisiaj.

fot. archiwum Filharmonii Pomorskiej

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Edukacji Muzycznej,