Wydział Edukacji Muzycznej

Występ Chóru Akademickiego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

We czwartek 29 października 2009 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Chór Akademicki UKW, wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją maestro Jana Krenza, wykonał Requiem d-moll - W. A. Mozarta. Partie solowe wykonali: Barbara Tritt - sopran, Elwira Janasik - mezzosopran, Adam Węgliński - tenor, Patrycjusz Sokołowski - bas.
Do oprawy koncertu w słowo poetyckie zaproszona została jedna z największych osobowości polskiego teatru i filmu Teresa Budzisz-Krzyżanowska, aktorka scen Teatru Rozmaitości, Teatru im. Słowackiego Starego Teatru w Krakowie, następnie Teatru Studio w Warszawie, Teatru Narodowego w Warszawie, obecnie występuje w stołecznym Teatrze Ateneum. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród za twórczość aktorską, zarówno filmową, jak i teatralną.
Chór do koncertu przygotowali: dr hab. Bernard Mendlik prof. nadzw. oraz ad. dr Benedykt Odya.

Jan Krenz - dyrygent i kompozytor, urodzony 14 lipca 1926 we Włocławku. Podczas okupacji kształcił się pod kierunkiem Z. Drzewieckiego (fortepian) i K. Sikorskiego (kompozycja). W latach 1945-47 odbył studia muzyczne w klasie dyrygentury K. Wiłkomirskiego i w klasie kompozycji K. Sikorskiego w PWSM w Łodzi, którą ukończył z odznaczeniem. Jako dyrygent zadebiutował w 1946 w Łodzi. W latach 1947-49 był dyrygentem Filharmonii Poznańskiej. W 1949 związał się z Wielką Orkiestrą Symfoniczną PR w Katowicach, gdzie współpracował do 1951 z G. Fitelbergiem. Po jego śmierci w 1953 został dyrygentem i dyrektorem zespołu. Pozostał na tym stanowisku do 1968. W latach 1968-73 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie. Równocześnie był dyrygentem orkiestry Danmarks Radio w Kopenhadze, współpracował z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony w Tokio oraz prowadził gościnnie takie zespoły jak: Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Filharmonia Leningradzka, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W latach 1979-82 piastował funkcję Generalmusikdirektor miasta Bonn prowadząc orkiestrę Beethovenhalle. W latach 1983-85 współpracował z Radiem Holenderskim w Hilversum. Uczestniczył regularnie w fesiwalu Warszawska Jesień, otrzymując dwukrotnie - w 1969 i 1974 - Nagrodę "Orfeusza" za wykonania muzyki polskiej, oraz w festiwalach w Edynburgu, Bergen, Pradze, Montreux, Osace i Wiedniu. We wrześniu 2005 objął stanowisko dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Krakowskiej, które piastował do lipca 2008.