Wydział Edukacji Muzycznej

Syntezator w muzyce. Warsztaty muzyczne z Marek Bilińskim

25 stycznia 2010 roku w sali 220 Instytutu Edukacji Muzycznej odbyły się warsztaty muzyczne, które poprowadził znany kompozytor muzyki elektronicznej i multiinstrumentalista Marek Biliński.

Temat zajęć to „Syntezator w muzyce”, w ich trakcie prezentowano nagrania CD, DVD oraz zaprezentowano syntezator MicroMoog.
Popularność na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem "Ogród Króla Świtu" oraz wideoklipem "Ucieczka z Tropiku", który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną "Złotą Płytę" oraz szereg koncertów w kraju i za granicą, zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981-85) zajmował pierwsze miejsce.

Lata 1986-90, spędził w Kuwejcie jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Okres ten zaowocował kompozycjami z wpływami muzyki arabskiej. Z powstałych w tym okresie, w Polsce najbardziej znana była fantazja symfoniczna "Twarze Pustyni". Utwór ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja iracka uniemożliwiła realizację tego przedsięwzięcia. Po wojnie, "Twarze Pustyni" wraz z diaporamą fotografika Jacka Woźniaka, reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO'92 w Sewilli.

Twórczość Marka Bilińskiego wywodzi się z najlepszych wzorów muzyki klasycznej i romantycznej. Jego talent i wiedza łączą tradycję z nowoczesną wizją świata dźwięków.
Marek Biliński jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jean-Michela Jarre’a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50.000 widzów. Potem były kolejne koncerty tego typu.
W plebiscycie czytelników branżowego pisma „Muzyk”, Marek Biliński został uznany za najlepszego kompozytora i wirtuoza syntezatorów 1995 r.