Witold Lutosławski - refleksje nad twórczością

W 2013 roku minęła setna urodzin znanego kompozytora i to właśnie Witoldowi Lutosławskiemu została poświęcona ta konferencja. Instytut Edukacji Muzycznej zaprasił na nią 19 marca 2013 roku.

Ogólnopolska Konferencja pt. Witold Lutosławski - refleksje nad twórczością została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. Jej celem było przybliżenie sylwetki kompozytora jako człowieka i artysty, jego bogatego dorobku kompozytorskiego, ukazanie jego specyficznego języka dźwiękowego, a także percepcja jego muzyki wśród szerokich rzesz odbiorców oraz znaczenia tego dorobku dla polskiej kultury muzycznej.

Wzięli w niej udział muzykolodzy, teoretycy muzyki i historycy sztuki z różnych ośrodków akademickich Polski - w tym także prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego red. Grzegorz Michalski. Konferencja przeznaczona była dla muzyków, melomanów, a przede wszystkim dla studentów Instytutu Edukacji Muzycznej oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, aby mogli poszerzyć zakres wiedzy o znajomość współczesnych technik kompozytorskich, nowatorskiego języka muzycznego i polskiej muzyki XX wieku, której W. Lutosławski był jednym z najwybitniejszych twórców. Propagowaniu muzyki Lutosławskiego służył również koncert kompozytorski, który towarzyszył wspomnianej konferencji.

Konfenrecja była organizowana przez Instytut Edukacji Muzycznej i przez Katedrę Teorii Muzyki Instytutu Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy.