Chór UKW wystąpił w koncercie Pamiętajmy...

W Filharmonii Pomorskiej w czwartek 30. października 2014 r. odbył się wyjątkowy koncert Pamiętajmy…, wystąpił w nim Chór Akademicki UKW.

Wystąpili:

• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej,
  • Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Zygmunt Rychert, dyrygent,
  • Jadwiga Rappé, alt,
  • Katarzyna Nowak-Stańczyk, sopran,
  • Dorota Sobczak, mezzosopran,
  • Paweł Skałuba, tenor,
  • Leszek Skrla, bas ,
  • Sylwester Matczak, Bernard Mendlik - przygotowanie chóru,
  • Benedykt Odya, współpraca.

Repertuar:

• Lutosławski - Muzyka Żałobna,
  • Mahler - Cykl pieśni Kindertotenlieder,
  • Mozart - Requiem.

Przed i po koncercie odbędzie się kwesta organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Uzyskane pieniądze w całości zasilą fundusz ratowania pomników i nagrobków najstarszych nekropolii tj. cmentarzy Starofarnego.

Niewiele jest w literaturze muzycznej dzieł podobnie skoncentrowanych, przesyconych melancholią, żalem, cierpieniem, a jednocześnie wyciszonych, refleksyjnych, jak cykl „Kindertotenlieder”. Pieśni usłyszymy w interpretacji Jadwigi Rappé, która należy do najwybitniejszych śpiewaczek współczesnych. Śpiewa altem, najrzadszym z żeńskich głosów, ciemnym, głębokim, o ciepłej barwie. Jej głos jest stworzony do muzyki mistyczno-filozoficznej, dotykającej tajemnic wieczności. Występuje z koncertami i recitalami w najsłynniejszych salach Europy i Ameryki. Jest śpiewaczką oratoryjno-kantatową, repertuar artystki obejmuje dzieła od baroku po monumentalne kompozycje Pendereckiego. Program dopełni Lutosławskiego Muzyka żałobna, którą kompozytor zadedykował pamięci Béli Bartóka, zaś cały wieczór, tradycyjnie poświęcony pamięci naszych bliskich, którzy odeszli, zwieńczy genialne Requiem Mozarta.