Wydział Edukacji Muzycznej

Zaproszenie

Prof. Arkadiusz Kaczyński w eleganckim stroju dyrygenta stoi na scenie

Międzynarodowy Festiwal Muzycznych Interpretacji KONSTELACJE to wydarzenie o ponad 10 letniej tradycji. Powołany z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia CANTIO w 2015 roku. Aktualnie współorganizowany z Wydziałem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Celem nadrzędnym jest promocja artystów regionu, tworząc przestrzeń do prezentacji ich dorobku i twórczości. W ciągu 6 edycji Festiwalu osiągnięto oczekiwany wzrost liczby atrakcyjnych wydarzeń artystycznych w regionie a goszcząc w zeszłym roku instrumentalistów z Katalonii pojawiła się inicjatywa rozszerzenia formuły regionalnej w międzynarodową. Trzy wydarzenia muzyczne zorganizowane przez Lionela Berbain, odbędą się w tym roku równolegle w Katalonii francuskiej, co wydatnie służy promocji naszego regionu. Organizatorom tej inicjatywy przyświeca idea łączenia w jednym projekcie wielu podmiotów artystycznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego a obecnie, dzięki kontaktom muzycznym z Perpignan, „konstelacje” połączą Kujawy z Katalonią.  Koncepcja ta promuje artystów, mających możliwość zaprezentowania swojej twórczości a także zwiększa zasięg i liczbę uczestników organizowanych wydarzeń kulturalnych. Festiwal jest tym samym okazją do promowania tożsamości kulturowej lokalnego środowiska artystycznego społeczności francuskiej i polskiej. Buduje i wzmacnia dialog twórczy oraz staje się narzędziem integracji.

Wydarzenie jest stałym punktem na mapie kulturalnej regionu. Przyczynia się do budowania poczucia tożsamości środowisk artystycznych uczestniczących  w projekcie, które promujemy realizując swoje cele.

Program festiwalu prezentuje wydarzenia artystyczne, które w swej różnorodności mają ukazać piękno muzyki, sztuk plastycznych i teatralnych form ekspresji. Szczególnym elementem VI edycji będą koncerty zorganizowane we Francji z udziałem muzyków profesjonalnych i lokalnych amatorskich zespołów, co stanowi wyraz regionalnej integracji i promocji twórczości lokalnych obu krajów.

Projekt objęty jest patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego reprezentowanych przez Marszałka, Pana Piotra Całbeckiego oraz Wicemarszałek, Pani Elżbiety Piniewskiej.

Dyrektor Festiwalu
prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński

Folder Konstelacje 2026 do pobrania [pdf. 2,5 MB] 

Problemy z podglądem? Otwórz plik PDF